Już w 1993 r. PSL szło do wyborów pod hasłem „Polsce potrzebny jest dobry gospodarz”. Do dziś po mistrzowsku wciela je w życie.
Kiedy Władysław Kosiniak-Kamysz został w listopadzie 2011 r. ministrem pracy, musiał zrezygnować z zasiadania w radzie nadzorczej (RN) spółki Hotel ORW Azoty z grupy ZAK Kędzierzyn. Kto zajął jego miejsce? Marcin Horyń, szef młodzieżówki PSL w Małopolsce i członek gabinetu politycznego Kosiniaka-Kamysza. Szef resortu pracy idzie tropami starszych kolegów. Wszyscy ministrowie spod znaku zielonej koniczynki realizują hasło z ostatnich wyborów: „Najważniejszy jest człowiek”. Pod warunkiem, że to człowiek PSL, nawet jeśli skompromitowany.
142 mln zł - tyle zarobili działacze PSL, ich znajomi i rodziny z naszej listy przez niecałe pięć lat od objęcia władzy.
Roman Kwaśnicki, kandydat PSL na prezydenta Jeleniej Góry, na fotelu prezesa KRUS zabawił osiem miesięcy. Odszedł we wrześniu 2008 r. za „uchybienia o charakterze organizacyjno-administracyjnym”, jak tłumaczył ówczesny minister rolnictwa Marek Sawicki. Media pisały o nepotyzmie, tworzeniu stanowisk pracy pod konkretne osoby i licznych podróżach służbowych, z których większość wiodła w rodzinne strony prezesa.
Rok później Kwaśnicki był już (i jest do dziś) wicedyrektorem Zakładu Doświadczalnego Bonin, działającego przy Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, podlegającego resortowi rolnictwa. Zakład specjalizuje się w nasiennictwie ziemniaka i zbóż, a Kwaśnicki jest zootechnikiem, który pracował głównie w oświacie i w KRUS.
Historia Kwaśnickiego jest jedną z wielu, które opisujemy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu"
Jak ludowcy dzielą strefy wpływów?
MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI (40 osób z listy)
Najwięcej posad do obsadzenia PSL ma w jednostkach podległych resortowi rolnictwa. Są to KRUS, ARiMR, ARR i ANR (opisujemy je osobno), ale też inspekcje (np. ochrony roślin i nasiennictwa) czy 12 instytutów naukowych i ich spółki. Za rządów Marka Sawickiego, byłego już ministra i wiceprezesa PSL, dyrektorem w KRUS została jego szwagierka, a zastępcą szefa Centralnej Biblioteki Rolniczej — teść syna. Przemysław Litwiniuk, były szef gabinetu Sawickiego, jest rekordzistą: był na państwowym garnuszku w siedmiu różnych miejscach. W 2011 r. wpłacił na rzecz PSL ponad 20 tys. zł.
AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA (132 osoby z listy)
To głównie przez tę agencję płyną na polską wieś pieniądze z UE. I właśnie tę agencję oplata największa sieć działaczy partii spod znaku zielonej koniczynki. Są wszędzie: w centrali, oddziałach wojewódzkich i biurach powiatowych. Aż 38 osób odnaleźliśmy też w zarządach i radach nadzorczych spółek podległych ARiMR, a zarządzających hurtowymi rynkami rolnymi. Niemal dokładnie 3,5 roku (do ostatniego czwartku) prezesem ARiMR był formalnie bezpartyjny Tomasz Kołodziej — syn Ryszarda Kołodzieja, byłego posła i wiceministra rolnictwa z PSL, który tylko w 2011 r. wpłacił na konto PSL 12 tys. zł.
AGENCJA RYNKU ROLNEGO (36 osób z listy)
To druga z agencji pośredniczących między UE a polskim sektorem rolnym. Pierwszym prezesem ARR z ramienia PSL był Bogdan Twarowski. Zasłynął bizantyjskimi rządami i tym, że jednego dnia odwołał wszystkich dyrektorów regionalnych, a wakaty zaczął obsadzać ludowcami. Jego następca — Władysław Łukasik, to jeden z niesławnych bohaterów tzw. taśm PSL. Dziś obaj mają status oskarżonych o przekroczenie uprawnień przez wydawanie poleceń zatrudniania lub zwalniania z ARR konkretnych osób. Nie przyznają się do winy.
AGENCJA NIERUCHOMOŚCI ROLNYCH (25 osób z listy)
W tej agencji, zarządzającej państwowymi nieruchomościami rolnymi, znaleźliśmy najmniej działaczy PSL. Z dwóch powodów: dopiero w lutym 2012 r. ludowcy za sprawą swojego byłego posła Leszka Świętochowskiego „odzyskali” ANR z rąk PO, a poza tym w ANR jest najmniej posad do obsadzenia — w przeciwieństwie do ARiMR, nie ma biur powiatowych, a podległe jej spółki (takie jak np. stadniny koni) nie mają rad nadzorczych. Polityków PSL jest więc w ANR stosunkowo niewiele, ale rekompensują to ich pensje: sporo wyższe niż w ARR czy ARiMR.
MINISTERSTWO SKARBU PAŃSTWA (47 osób z listy)
W resorcie skarbu „głównym kadrowym” ludowców jest Jan Bury, wiceprezes PSL i wiceminister skarbu od listopada 2007 r. do lipca 2012 r. Najwięcej działaczy partii chłopskiej i członków ich rodzin można znaleźć w zarządach i radach nadzorczych spółek z branży energetycznej, którą nadzorował Bury. Wśród szczęśliwców sprawdzających się w biznesie znaleźliśmy m.in. byłych wspólników w interesach byłego wiceministra i jego znajomych z czasów działalności w Związku Młodzieży Wiejskiej, któremu szefował w latach 1990-96.
KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO (54 osoby z listy)
KRUS to instytucja odpowiedzialna za ubezpieczenia społeczne rolników. Za rządów PSL i PO miała trzech prezesów: Romana Kwaśnickiego, Henryka Smolarza i Artura Brzóskę — wszystkich spod znaku zielonej koniczynki. Najgłośniej było o pierwszym — odszedł oskarżany o nepotyzm i nadużywanie podróży służbowych. W KRUS także można dostrzec dzielenie stanowisk według partyjnego klucza. Możliwości jest wiele — poza oddziałami wojewódzkimi kasa posiada ponad 250 mniejszych tzw. placówek terenowych.
MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ (32 osoby z listy)
Spośród jednostek podlegających resortowi pracy upartyjnienie najlepiej widać w ochotniczych hufcach pracy. Ich szefem od stycznia 2008 r. do lipca 2012 r. był Jerzy Mormul, członek zarządu wojewódzkiego PSL w Opolu. W OHP znaleźliśmy jeszcze 27 innych działaczy partii chłopskiej, a kilku kolejnych też w PFRON i ZUS. Licznie reprezentowani w tym gronie są ludowcy z województwa lubuskiego — tego samego, w którym szefem struktur PSL jest Jolanta Fedak, minister pracy z pierwszego rządu Donalda Tuska.
SAMORZĄDY WOJEWÓDZKIE (85 osób z listy)
Działacze PSL sprawdzają się nie tylko na państwowym, ale także samorządowym wikcie. W niemal wszystkich województwach można znaleźć ludowców z lukratywnymi posadami. Są w spółkach, ośrodkach ruchu drogowego, urzędach pracy, funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a nawet szpitalach, muzeach czy filharmoniach. Najhojniej stanowiskami obdziela kolegów Adam Struzik, nie tylko członek Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, ale również marszałek województwa mazowieckiego od, bagatela, 11 lat.
MINISTERSTWO GOSPODARKI (26 osób z listy)
Resortowi gospodarki, któremu szefuje prezes PSL Waldemar Pawlak, podlegają m.in. spółki górnicze, specjalne strefy ekonomiczne i wydziały promocji handlu i inwestycji w polskich ambasadach. Wszędzie znaleźliśmy ludowców. W górnictwie sprawdza się m.in. Eugeniusz Postolski, który wcześniej nie sprawdził się jako wiceminister, odpowiedzialny za? górnictwo. W jednej z SSE posadę szefa RN znalazła wiceprezes partii Jolanta Fedak, której powinęła się noga w wyborach do Sejmu. Za granicą natomiast sprawdza się m.in. syn Andrzeja Śmietanki, jednego z niesławnych bohaterów tzw. taśm PSL.
źródło: puls biznesu
Prezentujemy 408 nazwisk. To działacze PSL, członkowie ich rodzin i znajomi, którzy zasiadają lub zasiadali w ciągu 5 ostatnich lat w spółkach i instytucjach państwowych.
Paweł Abramczyk
kierownik PT KRUS w Wyszkowie kandydat PSL w wyborach do rady powiatu wyszkowskiego
Andrzej Bieńko
dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR prezes ZP PSL w Lublinie, kandydat tej partii na prezydenta Lublina
Elżbieta Brzuch
kierownik BP ARiMR w Janowie Lubelskim kandydatka PSL w wyborach do rady powiatu janowskiego
Józef Czerwiński
p.o. zastępcy komendanta pomorskiego oddziału OHP, szef komisji rewizyjnej pomorskiego ZW PSL
Marcin Adamczyk
zastępca dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, sekretarz PSL w Częstochowie, szef ZMW w tym mieście
Jan Andrykiewicz
członek rad nadzorczych: Radio Zachód i Zielonogórski Rynek Rolno-Towarowy były poseł PSL, członek ZW PSL
Artur Andrysiak
członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza i rad nadzorczych Polskiego Radia i spółki córki WORD w Warszawie dyrektor biura mazowieckiego ZW PSL
Magdalena Andrzejak-Klecha
komendant podkarpackiego oddziału OHP kandydatka PSL w wyborach do sejmiku podkarpackiego
Mirosław Augustyniak
dyrektor WORD w Ostrołęce, członek rady nadzorczej PKS Warszawa prezes ZP PSL w Makowie Mazowieckim, kandydat do Sejmu z listy PSL
Jacek Bachański
dyrektor biura zarządu Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, członek rady nadzorczej Hodowli Roślin Strzelce, szef PSL w Wyszkowie, wiceprzewodniczący rady miasta
Jerzy Bajda
kierownik PT KRUS w Radzyniu Podlaskim radny powiatu radzyńskiego z PSL
Krzysztof Bałdyga
kierownik BP ARiMR w Ostrołęce szef ostrołęckiego PSL, członek ZW PSL
Zbigniew Banaśkiewicz
były dyrektor kieleckiego oddziału KRUS były starosta kielecki i radny powiatu kieleckiego z PSL
Teresa Bartosiewicz
kierownik PT KRUS w Radomiu, kandydatka PSL w wyborach samorządowych i do Senatu
Ryszard Basiński
kierownik BP ARiMR w Sępólnie Krajeńskim, członek kujawsko-pomorskiego ZW PSL
Paweł Bejda
dyrektor WORD w Skierniewicach, członek Rady nadzorczej Geotermii Mazowieckiej członek ZW PSL, radny powiatu łowickiego PSL
Anna Berkowicz
kierownik PT KRUS w Wolbromiu kandydatka PSL w wyborach do rady powiatu olkuskiego
Tomasz Białaszczyk
dyrektor oddziału ARiMR w Opolu kandydat PSL na burmistrza Kluczborka
Justyna Białaś
pracownik oddziału ARiMR w Krakowie wiceprezes ZP PSL w Olkuszu, kandydatka ludowców w wyborach do Sejmu
Halina Bielińska
zastępca dyrektora Zakładu Doświadczalnego Kołuda Wielka radna Janikowa, kandydatka PSL do Sejmu
Halina Bieniek
kierownik PT KRUS w Janowie Lubelskim kandydatka PSL do rady powiatu janowskiego
Dariusz Bliźniak
członek zarządu Towarowej Giełdy Energii członek rady nadzorczej ANR bliski znajomy Jana Burego z czasów działalności w ZMW
Marek Błaszczak
zastępca dyrektora, a następnie dyrektor warszawskiego oddziału ANR kandydat PSL w wyborach do Senatu
Paweł Błaszczyk
kierownik BP ARiMR w Ostrowie Wielkopolskim, członek ZP PSL w Ostrowie Wielkopolskim
Lesław Błądek
zastępca kierownika i kierownik BP ARiMR w Leżajsku prezes ZP PSL w Leżajsku, członek podkarpackiego ZW PSL
Andrzej Bobrowski
dyrektor poznańskiego oddziału ARR szef rady nadzorczej Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią kandydat PSL w wyborach do sejmiku wielkopolskiego
Bogdan Bogdali
kierownik w krakowskim oddziale ARiMR w Krakowie, lider ludowców w powiecie krakowskim, kandydat PSL do Sejmu
Henryk Bogdan
zastępca dyrektora oddziału ANR w Olsztynie, kierujący filią w Suwałkach były poseł PSL, członek RN PSL
Jarosław Bomba
dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego, oddział w Krakowie, wiceprezes zarządu powiatu ziemskiego PSL w Krakowie
Mirosław Borkowski
zastępca dyrektora oddziału ARiMR w Opolu były radny powiatu nyskiego z PSL
Ryszard Borowski
kierownik oddziału w Sitnie Lubelskiego ODR wiceprzewodniczący rady gminy Miączyn bliski współpracownik europosła PSL Arkadiusza Bratkowskiego
Grzegorz Boski
członek rady nadzorczej Hutmar, zastępca dyrektora Śląskiego ODR w Częstochowie prezes ZM PSL w Częstochowie, wiceprezes ZMW
Marian Brandys
kierownik BP ARiMR w Pszczynie radny gminy Miedźna, kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Beata Brejwo-Kuźmicz
zastępca dyrektora zachodniopomorskiego oddziału ARiMR kandydatka PSL w wyborach do rady miasta Szczecina i do Sejmu
Andrzej Brudło
kierownik PT KRUS w Grodzisku Wielkopolskim kandydat PSL w wyborach do sejmiku wielkopolskiego
Jacek Brzeziński
zastępca dyrektora generalnego i zastępca prezesa PFRON, członek rady nadzorczej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, były szef rady powiatu żarskiego, kandydat PSL w wyborach do sejmiku lubuskiego i Senatu
Artur Brzóska
członek zarządu ZUS, wiceprezes ARR prezes KRUS członek wojewódzkiego sądu koleżeńskiego PSL na Mazowszu
Jerzy Bucki
członek rady nadzorczej Dolnośląskiego Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego członek dolnośląskiego ZW PSL
Józef Budka
kierownik BP ARiMR w Wadowicach członek ZP PSL, kandydat ludowców w wyborach do Sejmu
Stanisława Bujanowicz
zastępca dyrektora i dyrektor oddziału ARiMR w Gdyni sekretarz RN PSL, wiceprzewodnicząca rady powiatu wejherowskiego
Małgorzata Burczy
zastępca komendanta pomorskiego oddziału OHP, kandydatka PSL w wyborach do sejmiku pomorskiego
Tomasz Bury
zastępca kierownika i kierownik BP ARiMR w Przeworsku, kandydat PSL w wyborach do sejmiku podkarpackiego
Andrzej Butra
dyrektor oddziału ARR w Opolu wiceminister rolnictwa z ramienia PSL radny powiatu kluczborskiego
Magdalena Cegiełka
członek rad nadzorczych: Giełda Elbląska i Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Radomiu, była członkini gabinetu politycznego ministra rolnictwa z PSL Marka Sawickiego
Iwona Chacińska-Gniado
członek rady nadzorczej Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego szefowa gabinetu politycznego dwóch ministrów pracy z PSL: Jolanty Fedak i Władysława Kosiniaka-Kamysza
Marian Chmielewski
dyrektor WORD w Suwałkach szef ZP PSL w Suwałkach członek podlaskiego ZW PSL
Roman Cholewa
kierownik PT KRUS w Łęcznej były członek zarządu powiatu, kandydat PSL w wyborach do sejmiku lubelskiego
Sylwester Chołast
dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Henryk Cichecki
członek zarządu Polskiego Radia członek rady nadzorczej Telewizji Polskiej pełnomocnik finansowy PSL w kolejnych wyborach, wieloletni szef należącej do ludowców Fundacji Rozwoju
Włodzimierz Ciołek
kierownik PT KRUS w Piaskach członek ZP PSL w Świdniku
Mariusz Ciszak
zastępca komendanta wielkopolskiego oddziału OHP, członek PSL, były członek komisji rewizyjnej powiązanego z ludowcami stowarzyszenia TIS Nowy Świat
Piotr Czechowski
kierownik PT KRUS w Kluczborku kandydat PSL w wyborach do rady miasta Kluczborka
Mieczysław Czempiński
zastępca dyrektora poznańskiego oddziału ANR, członek ZP PSL w Ostrowie Wielkopolskim, radny powiatowy
Lubomir Danielczyk
kierownik BP ARiMR w Kłodzku radny powiatu kłodzkiego z PSL, prezes FML powiatu kłodzkiego
Zofia Danilewicz
kierownik PT KRUS w Dąbrowie Białostockiej, kandydatka PSL w wyborach do sejmiku podlaskiego
Zenon Daniłowski
członek rady nadzorczej PUHiT Kraków przyjaciel, były wspólnik w interesach wiceministra skarbu państwa z PSL Jana Burego
Andrzej Daniszewski
dyrektor WORD Białystok skarbnik podlaskiego ZW PSL szef ZP PSL w Mońkach
Jan Dawidowski
kierownik BP ARiMR w Tomaszowie Lubelskim, szef rady nadzorczej PKS Tomaszów Lubelski z ramienia PSL przewodniczący rady powiatu w Tomaszowie Lubelskim
Małgorzata Dąblewska
kierownik BP ARiMR w Tarnowie kandydatka PSL w wyborach samorządowych i parlamentarnych
Danuta Dąbrowska
kierownik BP ARiMR w Radziejowie członek kujawsko-pomorskiego ZW PSL kandydatka PSL do Sejmu
Ryszard Deluga
członek rady nadzorczej WFOŚiGW w Łodzi członek PSL, kandydat ludowców w wyborach do rady powiatu łowickiego
Kazimierz Dembny
członek zarządu Stadniny Koni Racot szef PSL w powiecie kościańskim
Kazimierz Derdowski
zastępca dyrektora oddziału ANR w Gdańsku członek pomorskiego ZW PSL
Jerzy Dobek
członek RN WFOŚiGW w Warszawie były wojewoda ostrołęcki i radny mazowiecki z ramienia PSL, kandydat ludowców do rady miasta Ostrołęka
Tadeusz Drab
były specjalista od pozyskiwania inwestorów w Legnickiej SSE były prezes dolnośląskiego ZW PSL, były wicemarszałek województwa z ramienia ludowców
Jerzy Dulnik
zastępca dyrektora oddziału ANR we Wrocławiu prezes ZP PSL w Lubaniu, członek prezydium wrocławskiego ZW PSL
Bronisław Dutka
dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach były wieloletni poseł PSL
Stanisław Dycha
prezes Ośrodka Hodowli Zarodowej Lubiana członek NKW PSL, radny powiatowy ludowców w Choszcznie
Adam Dymiński
zastępca komendanta podkarpackiego oddziału OHP radny PSL powiatu dębickiego
Bohdan Dzierżek
wiceprezes WFOŚiGW w Łodzi kandydat PSL w wyborach różnych szczebli, członek łódzkiego ZW PSL
Grzegorz Dziubek
kierownik BP ARiMR we Włoszczowie radny miasta Włoszczowa, szef ZP PSL we Włoszczowie, a od lipca 2012 r. wicewojewoda świętokrzyski
Jolanta Fedak
przewodnicząca rady nadzorczej Kostrzyńsko-Słubickiej SSE była minister pracy z PSL, prezes lubuskiego ZW i wiceprezes NKW PSL
Krzysztof Filiński
prezes Agencji Rozwoju Mazowsza członek PSL, sąsiad Waldemara Pawlaka ze wsi Pacyna
Józef Folcik
prezes spółki ZEW Solina-Myczkowce, szef oddziału PGE Energia Odnawialna, członek rad nadzorczych Bio-Energia i Bio-Energia ESP z grupy PGE członek podkarpackiego ZW PSL
Izabela Franaszek-Szpak
zastępca komendanta lubuskiego oddziału OHP, kandydatka PSL w wyborach samorządowych i do parlamentu europejskiego
Tomasz Fraszka
wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w Łodzi kandydat PSL w wyborach do Sejmu, Senatu i europarlamentu
Michał Freino
zastępca dyrektora WORD Białystok zięć Jana Kaczana, prezesa ZP PSL w Białymstoku
Grzegorz Frejlich
kierownik BP ARiMR w Ostrowcu Świętokrzyskim i w Staszowie były zięć Bogusława Włodarczyka, starosty opatowskiego i członka prezydium świętokrzyskiego ZW PSL
Anna Gajewska
kierownik BP ARiMR w Legionowie kandydatka PSL w wyborach do Sejmu
Jakub Gajewski
zastępca kierownika, a potem kierownik BP ARiMR w Poddębicach wiceprezes FML powiatu poddębickiego
Zdzisław Gajewski
szef RN ANR, członek zarządu fundacji FAPA, podlegającej resortowi rolnictwa bliski współpracownik i dobry znajomy byłego ministra rolnictwa z PSL Marka Sawickiego
Renata Gajowiak
kierownik PT KRUS w Zwoleniu kandydatka PSL do rady powiatu zwoleńskiego, członek zarządu PSL w Zwoleniu
Małgorzata Gałuszka
kierownik biura powiatowego ARiMR w Myszkowie, kandydatka PSL w wyborach samorządowych i parlamentarnych, sekretarz zarządu PSL w Myszkowie
Tatiana Garstka
prezes spółki Mazowieckie Centrum Stomatologii kandydatka PSL w wyborach samorządowych i parlamentarnych
Romuald Gawlik
dyrektor gorzowskiego oddziału ARR szef rady powiatu strzelecko- -drezdeneckiego, członek prezydium lubuskiego ZW PSL
Edward Głażewski
dyrektor Mazowieckiego Biura Geodezji i Urządzeń Rolnych w Ostrołęce kandydat PSL w wyborach do rady miasta Ostrołęka
Stanisław Gmitruk
dyrektor śląskiego oddziału ARiMR w Częstochowie wiceprezes PSL w Częstochowie i śląskiego ZW PSL
Tadeusz Gniazdowski
wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w Gdańsku członek PSL
Wiesław Golański
członek rady nadzorczej Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Radomiu zastępca dyrektora zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, któremu szefuje prezes PSL Waldemar Pawlak
Krzysztof Gołąb
członek RN ANR, Elewarru i Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego pełnomocnik prezesa ANR doradca i bliski współpracownik byłego ministra rolnictwa z PSL Marka Sawickiego
Józef Góralczyk
wiceprezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej kandydat do rady miasta Suwałki z poparciem PSL
Andrzej Górczyński
członek zarządu spółki Hodowla Roślin Strzelce, szef izby rolniczej województwa łódzkiego radny sejmiku łódzkiego z PSL
Adam Grabowiecki
prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej kandydat PSL w kolejnych wyborach do parlamentu
Jan Graczyk
pracownik Jednostki Gospodarczej Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w Pile kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Leszek Grala
prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, członek rady spółki zależnej tej izby: Lirpol prezes ZW PSL we Wrocławiu, kandydat w wyborach do parlamentu i europarlamentu z list ludowców
Mariusz Gregorczyk
członek zarządu Dolnośląskiego Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego szef ZP PSL w Świdnicy
Wojciech Gregorczyk
dyrektor Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej, członek rady nadzorczej Zakładu Doświadczalnego IZ PIB Grodziec Śląski członek PSL w Pułtusku, były wiceburmistrz tego miasta
Andrzej Gross
dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału ARiMR szef ZP PSL w Toruniu, członek kujawsko- -pomorskiego ZW PSL, kandydat ludowców w wyborach do Senatu
Bolesław Gryzel
kierownik wydziału promocji, handlu i inwestycji ambasady Polski w Londynie kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Radosław Grzegorczyk
członek rady nadzorczej Hodowli Roślin Smolice asystent ministra rolnictwa z PSL Marka Sawickiego
Andrzej Grzyb
dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, oddział w Bielsku-Białej wiceprezes ZP PSL w Bielsku-Białej kandydat ludowców w wyborach do Sejmu
Przemysław Grzybowski
członek rady nadzorczej Wałbrzyskiego Rynku Hurtowego szef zarządu miejskiego PSL w Wałbrzychu
Wiesław Gumiela
kierownik PT KRUS w Łukowie członek PSL
Włodzimierz Guzowski
dyrektor szpitala psychiatrycznego w Radomiu
członek PSL, były wiceburmistrz Skaryszewa, kandydat PSL na wójta podradomskiej Kowali
Tadeusz Hardej
kierownik PT KRUS w Sokołowie Podlaskim kandydat PSL w wyborach do rady powiatu sokołowskiego
Marcin Horyń
członek rady nadzorczej HOTEL ORW „Azoty” z grupy ZAK Kędzierzyn członek gabinetu politycznego ministra pracy z PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza
Henryk Igliński
dyrektor oddziału ARR w Bydgoszczy członek kujawsko-pomorskiego ZW PSL
Leszek Iwaniuk
dyrektor warszawskiego oddziału ARR członek rady nadzorczej Podkarpackiego Centrum Hurtowego Agrohurt starosta Sokołowa Podlaskiego z PSL
Olga Jabłonko
zastępca komendanta dolnośląskiego oddziału OHP kandydatka PSL do rady miasta Jeleniej Góry
Jacek Jagiełło
dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej kandydat PSL w wyborach do lubelskiego sejmiku
Tomasz Jagiełło
dyrektor oddziału KRUS w Kielcach były doradca marszałka województwa świętokrzyskiego i szefa ludowców w regionie Adama Jarubasa
Ryszard Jagodziński
dyrektor i zastępca dyrektora Zakładu Doświadczalnego IZ PIB Kołuda Wielka szef rady powiatu inowrocławskiego z ramienia PSL, były burmistrz Pakości
Tomasz Jagodziński
dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki, członek rad nadzorczych spółek z grupy PGE: GKS Bełchatów i Energoserwis Kleszczów oraz Radia dla Ciebie kandydat PSL w kolejnych wyborach samorządowych i parlamentarnych
Andrzej Jagura
prezes zarządu Stadniny Koni Walewice członek łódzkiego ZW PSL, kandydat ludowców w wyborach do Sejmu
Marek Jakubiak
dyrektor zachodniopomorskiego oddziału ARR kandydat ludowców w wyborach do sejmiku i Sejmu, prezes PSL Warnice członek zachodniopomorskiego ZW PSL
Justyna Jakubowicz
kierownik BP ARiMR w Szczecinie, zastępca komendanta zachodniopomorskiego oddziału OHP, członek PSL, kandydatka ludowców w wyborach do Sejmu
Tadeusz Jakubowski
członek rady nadzorczej Dolnośląskiego Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego dyrektor biura dolnośląskiego ZW PSL
Marcin Jamry
kierownik BP ARiMR w Krotoszynie członek ZP PSL w Krotoszynie
Mikołaj Janowski
kierownik BP ARiMR w Hajnówce, wiceszef rady nadzorczej Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego radny sejmiku podlaskiego, członek prezydium podlaskiego ZW PSL i kandydat partii w wyborach do Senatu
Wojciech Jańczuk
kierownik BP ARiMR w Mińsku Mazowieckim, zastępca dyrektora i dyrektor warszawskiego oddziału ARiMR wiceprezes ZP PSL w Sokołowie Podlaskim
Andrzej Jarocha
kierownik biura powiatowego ARiMR w Tarnowie, członek tarnowskiego zarządu powiatowego PSL
Ilona Jaroszek-Nowak
dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej kandydatka PSL w wyborach samorządowych i parlamentarnych
Lidia Jarmułowicz
dyrektor oddziału ZUS w Legnicy, wiceprezes Wałbrzyskiej SSE, członek rady nadzorczej Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki oraz Parku Przemysłowego w Wałbrzychu, kandydatka PSL w wyborach samorządowych i do europarlamentu
Władysław Jasiński
członek rady nadzorczej Tauron Sprzedaż były poseł PSL
Marian Jaworski
wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w Lublinie radny lubelskiego sejmiku z ramienia PSL
Stanisław Jekiełek
przewodniczący rady nadzorczej Telewizji Polskiej członek PSL, były sekretarz NKW PSL
Bożena Jopek
zastępca komendanta małopolskiego oddziału OHP kandydatka PSL w wyborach do Sejmu
Lech Kacperski
dyrektor biura bezpieczeństwa PGE członek rad nadzorczych: PGE Dystrybucja Zamość, PGE Energia, PGE Serwis i Elbest dobry znajomy wicepremiera i ministra gospodarki z PSL Waldemara Pawlaka
Jerzy Kaczmarek
wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi radny powiatu radomszczańskiego i szef ZP PSL, członek prezydium łódzkiego ZW PSL
Zbigniew Kaczmarczyk
dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, członek PSL
Daniel Kalemba
kierownik sekcji poznańskiego oddziału ARR syn Stanisława Kalemby, ministra rolnictwa z PSL
Adam Kalinowski
główny specjalista ds. rozwoju Zamojskich Zakładów Zbożowych, prokurent tej spółki brat Jarosława Kalinowskiego, europosła i szefa RN ludowców
Jacek Kalinowski
dyrektor Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze kandydował z list ludowców do europarlamentu i Sejmu kandydat PSL w wyborach do Sejmu i europarlamentu, brat Jarosława Kalinowskiego, szefa RN PSL
Maciej Kaliski
członek rad nadzorczych: PGNiG, Poszukiwanie Nafty i Gazu Kraków, Kompania Węglowa i Lotos Petrobaltic wiceminister gospodarki z ramienia PSL kandydat ludowców w wyborach do Sejmu
Józef Kaliszewski
zastępca dyrektora zachodniopomorskiego oddziału ARiMR, członek RN PSL
Józef Kała
wiceprezes WFOŚiGW w Krakowie kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Zbigniew Kamiński
dyrektor podlaskiego oddziału ARiMR wiceprezes podlaskiego ZW PSL
Andrzej Kania
wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa w Gdańsku, członek PSL
dokończenie ze str. 9
Zbigniew Kania
kierownik PT KRUS w Opolu Lubelskim członek lubelskiego ZW PSL, były radny powiatowy
Renata Karpisiak-Rokicka
komendant pomorskiego oddziału OHP kandydat PSL w wyborach do pomorskiego sejmiku
Mariusz Kawa
dyrektor oddziału ARR w Rzeszowie kandydat PSL w wyborach do sejmiku podkarpackiego
Ryszard Kawczyński
członek rady nadzorczej Zakładu Doświadczalnego IZ PIB Rudawa prezes koła PSL w Karolewie
Mirosława Kaźmierczak
zastępca dyrektora oddziału KRUS w Poznaniu, członek wielkopolskiego ZW PSL, kandydatka ludowców w wyborach do Sejmu
Magdalena Kędzierska
dyrektor oddziału regionalnego ARiMR w Kielcach kandydatka PSL w wyborach do Sejmu
Klaudiusz Kędziora
zastępca dyrektora oddziału regionalnego ARiMR w Kielcach do niedawna szef FML w powiecie opatowskim, siostrzeniec Bogusława Włodarczyka, członka prezydium świętokrzyskiego ZW PSL
Antoni Kiełbasa
kierownik BP ARiMR w Nawojowej, syn Mieczysława Kiełbasy, lidera PSL w Nowym Sączu i wicestarosty nowosądeckiego.
Zygmunt Kiersz
dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie członek warmińsko-mazurskiego ZW PSL kandydat w wyborach do Sejmu i sejmiku
Zdzisław Kieszkowski
członek rady nadzorczej Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Radomiu, były senator i starosta radomski z PSL
Izabela Kik-Szewczyk
wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa w Opolu kandydatka PSL w wyborach do Sejmu
Elżbieta Kliber
kierownik BP ARiMR w Pile kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Jacek Klimczak
kierownik PT KRUS w Przeworsku kandydat PSL do rady powiatu jarosławskiego
Rafał Klimek
zastępca dyrektora poznańskiego oddziału ARiMR, członek wielkopolskiego ZW PSL
Andrzej Kłopotek
specjalista ds. kontraktacji w Elewarze w Wąbrzeźnie członek RN PSL, brat posła PSL i szefa kujawsko-pomorskiego ZW ludowców Eugeniusza Kłopotka
Zdzisław Kobierski
wiceprezes SSE Starachowice były wiceprezydent Skarżyska, kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Adam Koc
dyrektor bydgoskiego oddziału ARR oraz starszy specjalista i szef Gospodarstwa Zasobu SP w Łysomicach kandydat PSL w wyborach do Sejmu członek zarządu ludowców w Aleksandrowie Kujawskim
Zygmunt Kocimowski
dyrektor łódzkiego oddziału ARiMR dyrektor i prokurent Łódzkiej SSE były radny sejmiku łódzkiego z PSL
Stanisław Kolbusz
zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Rolniczej teść syna byłego ministra rolnictwa z PSL Marka Sawickiego
Krzysztof Kołach
członek rady nadzorczej PKN Orlen wójt wiejskiej gminy Bedlno członek PSL i wieloletni kolega szefa ludowców Waldemara Pawlaka
Tomasz Kołodziej
wiceprezes i prezes ARiMR, członek rad nadzorczych: RSRH Giełda Elbląska, Chemobudowa Kraków, Kwiaciarski Zakład Doświadczalny ISiK Nowy Dwór syn Ryszarda Kołodzieja, byłego posła PSL i wiceministra rolnictwa
Ryszard Kołodziej
były dyrektor oddziału ARR w Gorzowie były poseł PSL i wiceminister rolnictwa z ramienia ludowców
Wiesław Kołodziejski
prezes Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, członek rady nadzorczej Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego kandydat PSL w wyborach do rady miasta Płocka i do Sejmu
Piotr Komornicki
członek zarządu i prezes spółki Uzdrowisko Iwonicz były wojewoda krośnieński, kandydat PSL w wyborach do sejmiku i Sejmu
Roman Koniec
zastępca dyrektora oddziału ANR w Gorzowie radny powiatu gorzowskiego z PSL
Antoni Konopka
dyrektor opolskiego oddziału ARiMR członek rady nadzorczej Zakładu Doświadczalnego IZ PIB Żerniki Wielkie członek zarządu województwa opolskiego z PSL, członek prezydium opolskiego ZW PSL
Jan Kopczyk
naczelny lekarz KRUS, członek RN Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego IO Brzezna członek RN PSL, były poseł i wiceminister zdrowia z ramienia ludowców
Wiesława Kornaś-Kita
wiceprezes i prezes Krakowskiego Parku Technologicznego, zarządzającego SSE kandydatka PSL w wyborach do Sejmu
Aleksander Kornatowski
zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie członek prezydium mazowieckiego ZW PSL
Walenty Korycki
dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży wicemarszałek województwa podlaskiego kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Mariusz Korzeniewski
kierownik BP ARiMR w Bielsku Podlaskim członek zarządu powiatu bielskiego z ramienia PSL, prezes FML w Bielsku Podlaskim
Magdalena Kosel
członek rady nadzorczej Elewarr i Rolno- -Spożywczy Rynek Hurtowy w Radomiu oraz Fundacji Rozwoju Programów dla Rolnictwa (FAPA) szefowa gabinetu politycznego ministrów rolnictwa z PSL, Marka Sawickiego i Stanisława Kalemby
Władysław Kosiniak-Kamysz
członek rady nadzorczej HOTEL ORW Azoty, spółki córki ZAK Kędzierzyn minister pracy i polityki społecznej z ramienia ludowców, sekretarz NKW PSL
Małgorzata Koska-Stępak
prokurent w spółce córce Zielenogórskiego Rynku Rolno-Towarowego kandydatka PSL w wyborach do sejmiku lubuskiego
Wiesław Kosonóg
prezes Zakładu Doświadczalnego IZ PIB Rosocha były radny PSL sejmiku łódzkiego
Mariusz Kostka
dyrektor lubelskiego i mazowieckiego oddziału ARiMR, zastępca prezesa ARiMR członek rady nadzorczej Wałbrzyskiego Rynku Hurtowego radny powiatu Biała Podlaska z ramienia PSL
Roman Kotowicz
członek rady nadzorczej Wałbrzyskiego Rynku Hurtowego były prezes ZP PSL w Bochni
Jarosław Kowalczyk
dyrektor opolskich oddziałów ARiMR i ARR wiceprzewodniczący ZW PSL w Opolu kandydat ludowców na prezydenta tego miasta
Krzysztof Kowalczyk
dyrektor infrastruktury krytycznej w PSE Operator, członek rad nadzorczych spółek z grupy PSE: PSE–Wschód i EPC członek gabinetu politycznego ministra gospodarki z PSL Waldemara Pawlaka
Sebastian Kowalski-Paszko
zastępca szefa dolnośląskiego oddziału ARiMR, członek rady nadzorczej Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, kandydat PSL w wyborach samorządowych i parlamentarnych
Mariusz Kozera
zastępca dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich prezes ZP PSL w Mińsku Mazowieckim
Marek Koziński
dyrektor centrum kształcenia i wychowania OHP w Wiechlinach radny PSL w radzie miasta Żagania
Stefan Krajewski
kierownik BP ARiMR w Zambrowie, dyrektor oddziału ARiMR w Łomży radny powiatu zambrowskiego z PSL kandydat ludowców w wyborach do Sejmu
Adam Krasicki
kierownik BP ARiMR w Nakle członek ZP PSL w Nakle, kandydat ludowców w wyborach do Sejmu
Krystyna Kręgiel
kierownik PT KRUS w Gliwicach kandydatka PSL w wyborach do Sejmu
Henryk Kroll
główny specjalista, a następnie zastępca dyrektora oddziału KRUS w Opolu kandydat PSL w wyborach do europarlamentu
Teresa Królikowska
zarządca komisaryczny PPKS w Lublinie prezes PKS Wschód radna powiatu chełmskiego z PSL, kandydatka ludowców w wyborach do Sejmu
Marian Krupiński
dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, filia w Ostrołęce, wiceszef RN WFOŚiGW wiceprezes mazowieckiego ZW PSL radny sejmiku mazowieckiego, kandydat ludowców na prezydenta Ostrołęki
Sławomir Kruś
kierownik BP ARiMR w Tomaszowie Mazowieckim, kandydat PSL w wyborach do sejmiku łódzkiego
Ewa Kryjom
szefowa wojewódzkiego inspektoratu Państwowej Inspekcji Handlowej w Szczecinie członek Głównej Komisji Rewizyjnej PSL
Marcin Krzemiński
komendant Środowiskowego Hufca Pracy OHP w Ostrołęce kandydat PSL w wyborach do rady miasta Ostrołęka
Jan Krzesiński
dyrektor oddziału KRUS w Opolu członek RN PSL i opolskiego ZW partii kandydat ludowców w wyborach do Sejmu
Adam Krzyśków
prezes WFOŚiGW w Olsztynie były poseł PSL
Jerzy Krzyżowski
członek rady nadzorczej Zakładów Przemysłu Owocowo-Warzywnego Pektowin członek zarządu stowarzyszenia, którego prezesem był Jan Bury, były wiceminister skarbu z PSL
Rafał Kubacki
dyrektor centrum kształcenia i wychowania OHP w Oleśnicy kandydat PSL w wyborach do parlamentu i na prezydenta Wrocławia
Przemysław Kubalski
zastępca kierownika BP ARiMR w Sokołowie Podlaskim kandydat PSL w wyborach do rady powiatu sokołowskiego
Jacek Kucner
wiceprezes Stadniny Koni Walewice wiceszef zarządu gminnego PSL w Zgierzu
Bogusław Kulawiak
dyrektor WORD w Piotrkowie Trybunalskim członek PSL, kandydat partii w wyborach do rady powiatu Radomsko
Michał Kuliński
szef wydziału w WFOŚiGW w Warszawie, sekretarz Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w ambasadzie Polski w Seulu syn Waldemara Kulińskiego, dyrektora urzędu marszałkowskiego na Mazowszu, najbliższego współpracownika marszałka Adama Struzika z PSL
Józef Kulza
dyrektor departamentu zarządzania bezpieczeństwem w ARR, członek rad nadzorczych: Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Radomiu i Elewarr jego nazwisko pada w słynnych taśmach PSL, gdy mowa o budowie domu obok posesji Andrzeja Śmietanki
Halina Kurtyka
dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w krakowskim oddziale PKP kandydatka PSL w wyborach do Sejmu
Roman Kwaśnicki
prezes KRUS, zastępca dyrektora Zakładu Doświadczalnego IHiAR PIB w Boninie kandydat PSL na prezydenta Jeleniej Góry
Elżbieta Kwaśniewicz
dyrektor lubuskiego oddziału ARiMR w Zielonej Górze członek lubuskiego ZW PSL, kandydatka ludowców w wyborach do Sejmu
Stanisław Kwiatkowski
członek rady nadzorczej PERN Przyjaźń były sekretarz gminy Pacyna, z której pochodzi Waldemar Pawlak kandydat PSL w wyborach do europarlamentu i Sejmu.
Wiesław Lada
dyrektor biura Podkarpackiej Izby Rolniczej dyrektor oddziału KRUS w Rzeszowie radny powiatu dębickiego z PSL
Kamil Lampkowski
członek rady nadzorczej spółki z grupy PGE: Ego-Odra szef ZMW (młodzieżówka PSL) w kujawsko-pomorskim, kandydat ludowców w wyborach do sejmiku
Andrzej Lasoń
kierownik BP ARiMR w Międzyświeciu wiceprezes ZP PSL w Cieszynie
Wojciech Legawiec
członek rady nadzorczej Dolnośląskiego Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój członek PSL, kandydat ludowców w wyborach do Sejmu
Grażyna Leja
członek rad nadzorczych: PGE Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz, EW Żarnowiec i Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa (z grupy Tauron) była wiceminister sportu z PSL kandydatka ludowców w wyborach do Senatu
Janusz Lesner
inspektor w ARiMR członek PSL i kandydat w wyborach do sejmiku pomorskiego i Sejmu
Jerzy Leszczyński
zastępca dyrektora podlaskiego oddziału ARiMR w Łomży kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Józef Lewandowski
prezes Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią były radny sejmiku i członek zarządu województwa wielkopolskiego z PSL
Przemysław Litwiniuk
dyrektor fundacji FAPA i prezes jej spółki córki, członek rad nadzorczych: ANR i spółek Elewarr, Lubelski Rynek Hurtowy, PKS Międzyrzec Podlaski, R-S RH Giełda Elbląska były szef gabinetu politycznego Marka Sawickiego, kandydat PSL na senatora, szef rady powiatu Białej Podlaskiej, w 2011 r. wpłacił na rzecz PSL ponad 20 tys. zł
Kazimierz Ludwiczak
członek rady nadzorczej Hipodromu Wola członek PSL
Jacek Lupa
zastępca dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, członek rady nadzorczej WZD, spółki zależnej od Kwiaciarskiego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Ogrodnictwa — Nowy Dwór wójt Lelowa z PSL, wiceprezes zarządu ludowców w Częstochowie
Izabela Lutostańska
kierownik PT KRUS w Wysokiem Mazowieckiem kandydatka PSL do rady powiatu zambrowskiego
Wojciech Łabianiec
naczelnik w BP ARiMR w Sokółce kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Witold Łacny
kierownik biura powiatowego ARiMR w Kłobucku, członek rady nadzorczej Zakładu Doświadczalnego IZ PIB Grodziec Śląski szef PSL w powiecie kłobuckim przewodniczący rady gminy Opatów
Jacek Łapiński
członek rady nadzorczej podlaskiego WFOŚiGW radny sejmiku podlaskiego, kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Artur Ławniczak
prezes fundacji FAPA były wiceminister rolnictwa, a obecnie burmistrz Szadka z ramienia PSL kandydat ludowców do Sejmu
Tadeusz Łukasik
główny księgowy ARiMR, członek rad nadzorczych R-S RH Giełda Elbląska i Elewarr brat Władysława Łukasika, do niedawna szefa ARR
Piotr Łykowski
dyrektor poznańskiego oddziału ARiMR kandydat PSL w wyborach samorządowych i parlamentarnych
Bernard Maciulewski
prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
kandydat PSL w wyborach do sejmiku podlaskiego
Radosław Mackiewicz
wiceprezes WFOŚiGW w Szczecinie szef regionalnego sztabu wyborczego PSL w wyborach parlamentarnych w 2011 r.
Tadeusz Maćkała
dyrektor w kopalni z grupy KGHM, członek rady nadzorczej 5 spółek, kontrolowanych pośrednio lub bezpośrednio przez skarb państwa kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Janusz Maćkowiak
członek rady nadzorczej ANR były poseł PSL, członek NKW PSL
Marian Magnuszewski
zastępca kierownika BP ARiMR w Mońkach kandydat PSL w wyborach do Sejmu członek podlaskiego ZW PSL
Andrzej Maj
zastępca dyrektora w lubelskim oddziale ARiMR szef ZP PSL w Kraśniku, radny i członek zarządu powiatu
Piotr Majchrowski
kierownik PT KRUS w Tomaszowie Mazowieckim kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Henryk Makarewicz
kierownik w jednostce podległej ANR członek rady nadzorczej Lubelskiego Rynku Hurtowego były senator i wiceszef rady powiatu bialskiego z PSL
Artur Malec
prezes Kostrzyńsko-Słubickiej SSE członek ZW lubuskiego PSL, kandydat ludowców w wyborach do sejmiku
Józef Małek
kierownik PT KRUS w Głubczycach były wójt Branic, kandydat PSL do Sejmu i Senatu, członek ZW PSL w Opolu
Katarzyna Małolepsza
kierownik PT KRUS w Zduńskiej Woli kandydatka PSL w wyborach do rady powiatu w Łasku
Przemysław Małysiak
wiceprezes Funduszu Górnośląskiego wiceprezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych, członek PSL, krewny Mariana Ormańca, szefa śląskiego ZW PSL
Kazimierz Marchewka
kierownik BP ARiMR w Kozienicach prezes ZP PSL w Kozienicach, członek mazowieckiego ZW PSL, kandydat ludowców w wyborach do Sejmu
Tadeusz Marcioha
kierownik PT KRUS we Włodawie kandydat PSL w wyborach do sejmiku województwa lubelskiego
Andrzej Materek
kierownik PT KRUS w Busku-Zdroju kandydat PSL w wyborach do rady powiatu
Andrzej Matyjaszek
zastępca dyrektora oddziału ANR w Szczecinie były burmistrz Sianowa, kandydat PSL na posła
Marek Mazur
dyrektor łódzkiego oddziału ARR szef rady nadzorczej Geotermii Uniejów, której udziałowcem jest WFOŚiGW w Łodzi przewodniczący łódzkiego sejmiku z ramienia PSL
Wojciech Miazga
dyrektor szpitala w Ostrołęce kandydat PSL w wyborach do Sejmu i sejmiku
Mariusz Mikołajczyk
kierownik BP ARiMR w Bolesławcu, wiceprezes ZP PSL w Bolesławcu, kandydat ludowców w wyborach do Sejmu
Jarosław Mioduski
kierownik PT KRUS w Płocku członek ZP PSL w Płocku
Jarosław Misiak
zastępca dyrektora biura administracyjnego ARR, członek PSL, były radny gminy Bielany z ramienia ludowców
Bożena Mitura
kierownik PT KRUS w Lubartowie kandydatka PSL w wyborach do rady powiatu lubartowskiego
Sławomir Morawski
członek rady nadzorczej Mazowieckiego Centrum Stomatologii były wojewoda ciechanowski, radny i starosta powiatu ciechanowskiego z PSL
Jerzy Mormul
komendant główny OHP, członek rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego członek ZW PSL w Opolu
Jacek Mroczkowski
zastępca dyrektora ostrołęckiego oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, członek PSL
Bernard Mucha
zastępca dyrektora w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, członek rady nadzorczej Hodowli Ziemniaka Zamarte kandydat PSL w wyborach do Sejmu, były burmistrz Nasielska z PSL
Anna Muchla
kierownik PT KRUS w Myszkowie kandydatka PSL w wyborach do sejmiku województwa śląskiego
Bogusław Nadolnik
zastępca prezesa ARiMR, członek rad nadzorczych: Kwiaciarski Zakład Doświadczalny ISiK Nowy Dwór i R-S Rynek Hurtowy w Radomiu były wiceminister rolnictwa z ramienia PSL
Ilona Nasiadka
szefowa wydziału informacji i szkoleń w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Projektów Unijnych kandydatka PSL w wyborach do Sejmu
Elżbieta Nawrocka
wicedyrektor oddziału regionalnego KRUS w Łodzi radna sejmiku łódzkiego z ramienia PSL była wicemarszałek województwa
Krzysztof Nerć
członek rad nadzorczych: Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze i Podkarpackie Centrum Hurtowe Agrohurt kierownik redakcji publicystyki w TVP Info były członek gabinetu politycznego Marka Sawickiego, ministra rolnictwa z PSL
Henryk Nicpoń
członek rady nadzorczej Cefarm Rzeszów specjalista ds. marketingu i reklamy w Telewizji Rzeszów członek komisji rewizyjnej powiązanego z ludowcami stowarzyszenia TIS Nowy Świat
Andrzej Nocoń
zastępca prezesa mazowieckiego WFOŚiGW prezes PSL w Kobyłce, skarbnik ZP PSL w Wołominie
Krzysztof Nuszkiewicz
członek rady nadzorczej Hodowli Ziemniaka Zamarte radny PSL powiatu pułtuskiego
Rafał Ociepka
dyrektor centrum kształcenia i wychowania OHP w miejscowości Rów-Trzcińsko kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Maciej Odrobina
członek rady nadzorczej Centrum Produkcyjnego Pneumatyki PREMA członek gabinetu politycznego ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza
Włodzimierz Okrajek
dyrektor oddziału ARiMR w Krakowie członek rady nadzorczej Apollo Film i Polskie Radio Rozgłośnia Regionalna w Krakowie radny powiatu krakowskiego, członek RN PSL, skarbnik ZW PSL
Piotr Olchówka
komendant dolnośląskiego oddziału OHP członek prezydium dolnośląskiego ZW PSL
Kazimierz Olesiak
członek rady nadzorczej PSE Operator były członek RN PSL
Lucjan Orgasiński
zastępca prezesa lubelskiego WFOŚiGW członek rady nadzorczej Zamojskich Zakładów Zbożowych członek prezydium ZW PSL w Lublinie rzecznik prasowy ZW PSL
Marian Ormaniec
członek RN WFOŚiGW w Katowicach i spółki Beskid Żywiec (z ramienia WFOŚiGW) radny wojewódzki, prezes śląskiego ZW PSL, kandydat ludowców w kolejnych wyborach do Sejmu
Teresa Orowiecka
kierownik PT KRUS w Garwolinie była radna powiatowa, kandydat PSL w wyborach na wójta Łaskarzewa i do Sejmu
Małgorzata Osiwała
specjalista i kierownik PT KRUS w Turku kandydatka PSL w wyborach do Sejmu
Mariusz Oszmian
członek rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Produkcji i Hodowli Ryb Słodkowodnych w Krakowie kandydat PSL w wyborach do rady powiatu Ełku
Andrzej Owczarz
kierownik BP ARiMR w Grudziądzu zastępca dyrektora kujawsko-pomorskiego oddziału ARiMR kandydat PSL w wyborach do Sejmu członek zarządu PSL w Grudziądzu
Marek Owsiany
zastępca dyrektora rzeszowskiego oddziału ARiMR, członek rad nadzorczych Top Serwis (z grupy PGE) i Wojewódzkie Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Katowicach wiceprezes podkarpackiego PSL, kandydat ludowców w wyborach do Sejmu
Jan Pabich
zastępca dyrektora Meditrans były wójt Kadzidła z PSL, kandydat ludowców w wyborach do Sejmu
Ryszard Pacławski
doradca zarządu, a potem wiceprezes PSE Operator i członek rady nadzorczej spółki córki: PSE–Wschód kandydat PSL w wyborach do Senatu
Andrzej Pałys
prezes WFOŚiGW w Kielcach, były poseł PSL, wiceprezes ZW ludowców w Kielcach
Stanisław Pasoń
członek rady nadzorczej spółki Elewator Sieradz, były poseł PSL
Kazimierz Paterak
zastępca kierownika BP ARiMR w Biłgoraju były wójt gminy Obsza z PSL
dokończenie ze str. 11Mariusz Pawelec
komendant śląskiego oddziału OHP członek prezydium śląskiego ZW PSL szef komisji rewizyjnej ludowców w Jaworznie
Włodzimierz Pawlak
dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Piotrkowie Trybunalskim kandydat PSL w wyborach do parlamentu i europarlamentu
Tomasz Piecak
komendant lubelskiego oddziału OHP kandydat PSL w wyborach do sejmiku lubelskiego
Wojciech Piekarczyk
prezes WFOŚiGW w Lublinie były radny powiatu lubelskiego z PSL
Andrzej Pielach
dyrektor lubelskiego oddziału KRUS kandydat PSL na radnego miejskiego w Lublinie
Cezary Pietrzak
prezes i członek zarządu dwóch spółek z grupy PKO BP, wiceprezes Elektrowni Kozienice i zależnej od niej Elko Trading członek rady nadzorczej Elektrowni Wodnych (spółka zależna Enei) kolega Jana Burego, byłego wiceministra skarbu z PSL, znają się z czasów działalności w ZMW i w biznesie
Mirosław Pięta
zastępca prezesa WFOŚiGW w Rzeszowie kandydat PSL w wyborach do sejmiku podkarpackiego
Stefan Pinderski
dyrektor WORD w Krośnie członek zarządu PSL gminy Nozdrzec kandydat ludowców w wyborach do rady powiatu brzozowskiego
Wojciech Piórkowski
kierownik biura powiatowego ARiMR w Krośnie Odrzańskim kandydat PSL w wyborach do sejmiku
Wojciech Plopa
dyrektor oddziału Państwowej Inspekcji Handlowej w Gdańsku były dyrektor biura ZW PSL członek partii
Bogusław Płodzień
członek rady nadzorczej Global Tur, spółki z grupy PGE, dyrektor biura ZW PSL w Rzeszowie (szefem ZW jest Jan Bury, były wiceminister skarbu z PSL)
Piotr Płoski
zastępca komendanta warmińskomazurskiego oddziału OHP radny powiatu olsztyńskiego z PSL
Sławomir Płoszaj
specjalista, a potem kierownik PT KRUS w Hrubieszowie członek rodziny Anny Płoszaj sekretarza ZP PSL w Hrubieszowie
Władysław Podbielski
dyrektor ostrołęckiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, członek PSL
Alina Podkościelna-Troetsch
dyrektor oddziału ANR w Lublinie była współpracowniczka (asystentka) nieżyjącego posła PSL i szefa ludowców na Lubelszczyźnie Edwarda Wojtasa
Elżbieta Popczuk
komendant mazowieckiego oddziału OHP była radna Płocka z PSL
Łukasz Porycki
członek rady nadzorczej Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego były członek gabinetu politycznego Jolanty Fedak, ministra pracy z PSL
Eugeniusz Postolski
wiceprezes Haldeksu (z grupy Kompanii Węglowej), członek rad nadzorczych PGE ZEW Dychów i ZWW Julian wiceminister gospodarki z ramienia PSL, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Waldemara Pawlaka
Stanisław Potyra
wiceprezes EneaWytwarzanie (d. Elektrowni Kozienice), członek rady nadzorczej Energo-Inwest-Broker bliski znajomy Jana Burego, byłego wiceministra skarbu z PSL, znają się od lat, jeszcze z czasów działalności w ZMW
Witold Prandota
pracownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji ambasady Polski w Pekinie, a następnie w Ankarze były wiceszef kancelarii marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika z PSL
Tomasz Prządka
kierownik BP ARiMR w Rykach członek ZP PSL w Rykach, kandydat ludowców w wyborach do Sejmu
Włodzimierz Pujanek
dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu kandydat w wyborach samorządowych z list PSL
Marek Pyka
wiceprezes łódzkiej SSE kandydat PSL w wyborach do Senatu
Walentyna Rakiel-Czarnecka
dyrektor biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, wicedyrektor Muzeum Kolejnictwa kandydatka PSL w wyborach do europarlamentu i sejmiku
Bolesław Ratajczak
kierownik BP ARiMR w Kościanie wiceprezes ZP PSL w Kościanie, kandydat ludowców w wyborach samorządowych
Witold Rąpała
kierownik PT KRUS w Chojnie prezes zarządu gminnego PSL w Chojnie były wiceprzewodniczący rady miejskiej
Andrzej Reguła
kierownik BP ARiMR w Dębicy, wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa były wicewojewoda i radny sejmiku podkarpackiego z ramienia PSL
Urszula Rogóż-Bury
kierownik administracji w rzeszowskim oddziale ARR, żona Jana Burego, byłego wiceministra skarbu z PSL
Mirosław Romaniuk
kierownik PT KRUS w Hajnówce radny powiatu hajnowskiego z PSL
Andrzej Romańczuk
dyrektor lubelskiego oddziału ARR, członek rad nadzorczych: Zamojskie Zakłady Zbożowe i PKS Wschód, radny sejmiku lubelskiego, szef lubelskiego PSL
Stefan Rosiński
pracownik Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, członek PSL
Bogumiła Roszczyk-Parzych
członek rady nadzorczej Górnośląskiej Spółki Gazownictwa kandydatka PSL do rady powiatu w Łomży
Magdalena Rumiancew-Wróblewska
zastępca dyrektora dolnośląskiego oddziału ARiMR, zastępca dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, była asystentka byłej wicemarszałek Sejmu Ewy Kierzkowskiej z PSL, wiceprezes zarządu PSL w Świdnicy
Mirosława Rutkowska
dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Warszawie kandydatka PSL w wyborach do Sejmu
Wiesław Rutkowski
kierownik PT KRUS w Piszu były radny powiatu piskiego, z list PSL kandydował też na burmistrza Piszu
Adam Rychliczek
wiceprezes Lubelskiego Rynku Hurtowego były poseł i wicestarosta chełmski z PSL
Bożena R.
dyrektor wrocławskiego oddziału ARiMR wiceprzewodnicząca dolnośląskiego PSL, kandydatka ludowców w wyborach do Sejmu
Witold Rzepiński
członek rady nadzorczej Zakładu Doświadczalnego IZ PIB Kołbacz kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Ewa Sakowska
kierownik PT KRUS w Świdnicy kandydatka PSL do rady powiatu świdnickiego
Władysław Serafin
członek Warszawskiego Rolno- -Spożywczego Rynku Hurtowego były poseł PSL, dziś radny sejmiku województwa śląskiego, członek RN PSL jeden z bohaterów tzw. taśm PSL
Katarzyna Serocka-Chrzanowska
kierownik BP ARiMR w Starogardzie Gdańskim członek PSL, kandydatka ludowców w wyborach do Sejmu
Rafał Seta
kierownik BP ARiMR w Przysusze wiceprezes zarządu PSL w Przysusze, kandydat ludowców do rady powiatu przysuskiego
Jan Sęk
dyrektor Filharmonii Lubelskiej były senator PSL, kandydat ludowców w wyborach na prezydenta Lublina i do sejmiku lubelskiego
Stanisław Siemion
kierownik BP ARiMR w Żarach wiceprezes PSL w Lubsku, kandydat ludowców w wyborach do sejmiku lubuskiego
Paweł Skóra
kierownik BP ARiMR w Zawierciu skarbnik ZP PSL w Zawierciu, kandydat ludowców w wyborach do rady powiatu zawierciańskiego
Tomasz Skrzyczyński
prezes mazowieckiego WFOŚiGW członek zarządu grodzkiego PSL w Siedlcach, kandydat PSL w wyborach do sejmiku mazowieckiego
Tadeusz Słobodzian
członek zarządu Dolnośląskiego Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego do niedawna szef ZP PSL w Świdnicy
Ryszard Smolarek
członek rady nadzorczej PKS Garwolin były poseł PSL, kandydat ludowców na senatora, w 2011 r. wpłacił na fundusz wyborczy PSL prawie 21 tys. zł
Henryk Smolarz
wiceprezes ARR, prezes KRUS były i obecny poseł PSL
Roman Sobiecki
członek rady nadzorczej PKO BP i PKO BP Bankowy PTE dobry znajomy i były wspólnik w interesach Jana Burego, byłego wiceministra skarbu z PSL
Jerzy Socha
kierownik BP ARiMR w Lublińcu do niedawna członek ZP PSL w Lublińcu
Przemysław Sojko
kierownik PT KRUS w Mońkach szef zarządu PSL w gminie Mońki
Franciszek Sokołowski
zastępca kierownika BP ARiMR w Suwałkach wieloletni radny gminy Filipów, kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Jan Sokół
zastępca Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w Lublinie sąsiad i dobry znajomy nieżyjącego posła PSL Edwarda Wojtasa, kandydat PSL w wyborach do rady miasta Lublin
Tadeusz Solarski
dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, kandydat PSL w wyborach samorządowych i parlamentarnych
Urszula Solińska-Marek
dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, prezes Wałbrzyskiej SSE Invest Park, członek rady nadzorczej Invest Park Development córka Franciszka Solińskiego, byłego radnego powiatu wrocławskiego z PSL
Zygmunt Sosnowski
dyrektor podkarpackiego oddziału ANR członek rady nadzorczej EPO z grupy PGE prezes zarządu grodzkiego PSL w Rzeszowie, szef komisji rewizyjnej ludowców na Podkarpaciu.
Katarzyna Sowa-Cichecka
dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno- -Rolniczej w Kielcach, kandydatka PSL w wyborach do rady miasta Kielce
Zbigniew Stasiak
dyrektor łódzkiego oddziału ARR wiceprezes WFOŚiGW syn byłego posła PSL i szefa ludowców w łódzkim Wiesława Stasiaka
Józef Stopka
kierownik BP ARiMR w Żywcu członek ZP PSL w Żywcu
Michał Stosik
wiceprezes WFOŚiGW w Zielonej Górze kandydat do sejmiku lubuskiego i Sejmu z list PSL
Andrzej Stram
dyrektor wrocławskiego oddziału ARiMR szef wałbrzyskiego PSL
Michał Strąk
dyrektor Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy były poseł PSL i szef URM w rządzie Waldemara Pawlaka, członek gabinetu politycznego ministra pracy z PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza
Zygmunt Strubiński
prezes PGNiG Energia, członek rad nadzorczych spółek z grupy PGNiG: Geofizyki Kraków i Elektrociepłowni Stalowa Wola, od lat jeden z najbliższych kolegów i współpracowników szefa PSL Waldemara Pawlaka, kandydat PSL w wyborach do Sejmu
ks. Zdzisław Struzik
dyrektor Instytutu Papieża Jana Pawła II, brat Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego (podlega mu instytut)
Mariusz Suchecki
członek rady nadzorczej Zamojskich Zakładów Zbożowych dyrektor biura europosła i byłego wicemarszałka Sejmu z PSL Jarosława Kalinowskiego
Jacek Szablewski
kierownik sekcji biura powiatowego ARiMR w Świdnicy, skarbnik PSL w Świdnicy
Iwona Szablińska
zastępca dyrektora oddziału KRUS w Krakowie żona Włodzimierza Okrajka, członka RN PSL i skarbnika małopolskiego ZW PSL
Mirosław Szadkowski
dyrektor WORD w Radomiu członek PSL, kandydował z list partii w wyborach samorządowych i parlamentarnych
Zofia Szalczyk
wiceprezes ARiMR, członek rad nadzorczych R-SRH Giełda Elbląska i Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego członek PSL, kandydowała z list ludowców w wyborach do Sejmu
Lidia Szatko
kierownik PT KRUS w Tarnowie startowała z list PSL w wyborach do Sejmu
Radosław Szatkowski
dyrektor oddziału ARR w Gdyni, członek PSL, kandydat ludowców w wyborach do pomorskiego sejmiku i parlamentu
Marek Szczepanik
wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości członek ZP PSL w Busku-Zdroju, radny powiatu buskiego
Wojciech Szczepanik
wiceprezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, były asystent europosła PSL Czesława Siekierskiego
Anita Szczykutowicz
członek rady nadzorczej Hodowli Ziemniaka Zamarte i TDM Arrtrans była szefowa biura byłego ministra rolnictwa Marka Sawickiego z PSL, dziś dyrektor departamentu w tym resorcie, w 2011 r. wpłaciła na konto wyborcze PSL 5,2 tys. zł.
Mirosław Szemla
zastępca prezesa śląskiego WFOŚiGW były wicestarosta bielski, kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Mieczysław Szempiński
zastępca dyrektora oddziału ANR w Poznaniu, były członek zarządu powiatu ostrowskiego, radny powiatowy PSL
Mariusz Szewczyk
komendant podkarpackiego oddziału OHP kandydat PSL w wyborach do rady powiatu dębickiego
Edyta Szuster
pracownik Funduszu Ubezpieczenia Społecznego Rolników, członek rady nadzorczej Zakładu Doświadczalnego IŻ PIB Rosocha kandydatka PSL w wyborach do sejmiku województwa łódzkiego
Wojciech Szydełko
członek rady nadzorczej Dolnośląskiego Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego członek PSL, kandydat tej partii w wyborach do Sejmu
Agnieszka Szygenda
członek rady nadzorczej Podkarpackiego Centrum Hurtowego Agrohurt szefowa gabinetu politycznego ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z PSL członek gabinetu politycznego ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL
Maciej Szykuła
wiceprezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wicemarszałek województwa lubuskiego z PSL, kandydował do Sejmu z list ludowców
Elżbieta Szymanik
zastępca dyrektora w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Projektów Unijnych szefowa PSL w Ciechanowie kandydatka PSL w wyborach do Sejmu i europarlamentu
Mirosław Szymańczyk
kierownik PT KRUS w Ciechanowie, kandydat PSL w wyborach do rady powiatu ciechanowskiego
Klemens Ścierski
członek rad nadzorczych: Kompania Węglowa, Spółka Energetyczna Jastrzębie, PGE Górnictwo i Energetyka były poseł PSL, doradca w gabinecie politycznym ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z PSL
Mirosław Ślifirczyk
dyrektor szpitala psychiatrycznego w Radomiu, członek rady nadzorczej Państwowych Magazynów Usługowych, radny i starosta radomski z PSL, szef ZP PSL w Radomiu
Michał Śliwiński
kierownik BP ARiMR w Łowiczu radny powiatu łowickiego z PSL
Joanna Ślusarczyk
dyrektor Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie kandydatka PSL w wyborach samorządowych i parlamentarnych
Andrzej Śmietanko
prezes i dyrektor generalny Elewarru, członek rad nadzorczych: TDM Arrtrans i Zamojskie Zakłady Zbożowe były poseł i minister rolnictwa z ramienia PSL, bohater tzw. taśm PSL
Jacek Śmietanko
audytor w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych pracownik wydziału promocji handlu i inwestycji w polskiej ambasadzie w Szwecji syn Andrzeja Śmietanki, byłego posła i ministra rolnictwa z ramienia PSL
Leszek Świętochowski
dyrektor oddziału lubelskiego ANR, a potem prezes ANR, były poseł PSL, wójt gminy Stanin i radny powiatu łukowskiego
Wieńczysław Targ
komendant podlaskiego oddziału OHP członek podlaskiego ZW PSL
Zbigniew Tomaszek
kierownik Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach wójt gminy Iwanowice, kandydat PSL w wyborach do Sejmu
Dariusz Tomczak
kierownik BP ARiMR w Sokołowie Podlaskim, wiceprezes ZP FML w Sokołowie Podlaskim, kandydat PSL do rady powiatu sokołowskiego
Stanisław Tomczyszyn
członek rady nadzorczej Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego członek zarządu województwa lubuskiego z ramienia PSL, skarbnik lubuskiego PSL.
Marek Trębicki
specjalista podlaskiego oddziału ARR, zastępca dyrektora WORD w Białymstoku członek PSL, znajomy byłego ministra rolnictwa Marka Sawickiego z PSL
Henryk Tymosz
kierownik PT KRUS w Łukowie radny powiatu łukowskiego z PSL
Andrzej Tymoszuk
członek rady nadzorczej Podkarpackiego Centrum Hurtowego Agrohurt członek zarządu PSL w Siedlcach
Antoni Urbanek
komendant łódzkiego oddziału OHP kandydat PSL w wyborach do Sejmu szef ludowców w Skierniewicach
Anna Urbaniak
komendant lubuskiego oddziału OHP wiceprezes ZW PSL, kandydatka ludowców na prezydenta Zielonej Góry
Jacek Urbański
prezes Zielonogórskiego Rynku Rolno- Towarowego, członek PSL
Andrzej Wasielewski
zastępca prezesa Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego wiceprezes zarządu miejskiego PSL we Włocławku
Jan Wiater
zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej były dyrektor gabinetu Genowefy Tokarskiej, wojewody lubelskiego z PSL
Piotr Widomski
kierownik PT KRUS w Kraśniku szef ZP FML w Kraśniku, członek władz krajowych FML
Jadwiga Wiśniewska
dyrektorka bi
<p> Marszałek Sejmu Marek Kuchciński na swoje loty brał nie tylko własną rodzinę, ale także rodziny czołowych polityków PiS.</p>
Na mszę z udziałem ojca Rydzyka pobrano około 80 złotych za wstęp.
W ślad za romansem Jacka Kurskiego (prezesa TVP) i Joanny Klimek szły nieprzeciętne pieniądze.
Na warszawskiej wisłostradzie doszło do stłuczki z udziałem limuzyny Żandarmerii.
Od lipca do końca tego roku posłowie spędzą tylko 25 dni w pracy.
Pracownica w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia odkryła, że defraudowane są państwowe pieniądze. Straciła pracę.
Sejm wyda 2 mln złotych na nowe ekrany, na których wyświetlane są głosowania.
Sześciu radnych (z siedmiu będących w sejmiku kujawsko-pomorskiego) ma intratne posadki.
Kamienica warta 6 mln została sprzedana kościołowi za 30 tys.
Wójt Nadarzyna odebrał policji komputery. Czy jest to zemsta za zatrzymanie wicewójta Nadarzyna, gdy ten prowadził samochód po pijanemu?
Na co mogą wydawać politycy z naszych pieniędzy? Jak się okazuje na wizaż też można.
Podzielili Polskę. Na klasę panów oraz obywateli gorszej kategorii.
Obywatel B to może być Twój głos.
Just watch the afternoon quiz shows to see how dumb Britain is. OK she made a mistake but there's no need to to bully the woman the way they have. Look what Twitter bullying did to Stephen Fry.
Just watch the afternoon quiz shows to see how dumb Britain is. OK she made a mistake but there's no need to to bully the woman the way they have. Look what Twitter bullying did to Stephen Fry.
Just watch the afternoon quiz shows to see how dumb Britain is. OK she made a mistake but there's no need to to bully the woman the way they have. Look what Twitter bullying did to Stephen Fry.
Just watch the afternoon quiz shows to see how dumb Britain is. OK she made a mistake but there's no need to to bully the woman the way they have. Look what Twitter bullying did to Stephen Fry.
Just watch the afternoon quiz shows to see how dumb Britain is. OK she made a mistake but there's no need to to bully the woman the way they have. Look what Twitter bullying did to Stephen Fry.
Just watch the afternoon quiz shows to see how dumb Britain is. OK she made a mistake but there's no need to to bully the woman the way they have. Look what Twitter bullying did to Stephen Fry.
Just watch the afternoon quiz shows to see how dumb Britain is. OK she made a mistake but there's no need to to bully the woman the way they have. Look what Twitter bullying did to Stephen Fry.